A képviselő-testület idén februárban fogadta el a 2011. évi költségvetést, mely a tervek szerint 55 millió forinttal növeli az eddig felhalmozott200 milliós működési hiányt. Nem lesz könnyű feladat, hiszen az előző évben 78 millió forintos deficit keletkezett a büdzsében. A képviselők ezt a pénzügyi problémát újabb hitelfelvétellel szeretnék orvosolni. A jelenlegi 250 millió forintos hitelkeretet változatlan feltételek mellett nem emeli meg a hitelt nyújtó bank. Ennél viszont a képviselőink nagyobb összegű hitelt szeretnének igénybe venni, ezért új bankoktól kérnek ajánlatokat munkabérhitelre és többcélú, rövid lejáratú, rulírozó hitelre.
Szeretném felhívni a figyelmet, hogy működési hiányról van szó. Ez annyit jelent, hogy ha a képviselő-testület a költségvetésben keletkezett „fekete lyukat” nem tömi be, akkor az önkormányzat működésképtelenné és fizetőképtelenné válik, vagyis csődbe jut. Ezek után a józan paraszti ésszel gondolkodó emberben felmerül a kérdés: Csődközelben van az önkormányzat? A hitel ugyanis nem szünteti meg véglegesen a működési hiányt, a városunk a felvétel után is adós marad és a költségvetési hiány sem csökken. Ezt bizonyítja, hogy 2007 óta - akkori 253 millió - a működési hiány összege szinte nem változott. Röviden a hitel tartja életben az önkormányzatot. Továbbá lehetséges, hogy az önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanokra jelzálog kerül, mert ma már hitelt többnyire csak jelzálog bejegyzés ellenében adnak a bankok. Fontos tényező, hogy a hitelfelvételek feltételei végett vannak-e már, illetve lesznek-e jelzáloggal terhelt önkormányzati ingatlanok? Ha igen, melyek azok? Tudni illik, ha csődbe megy az önkormányzat, akkor ugyebár a bank lefoglalja a zálogosított ingatlanokat.
A hiány kezelésére ismétlődően felvenni kívánt, egyre nagyobb hitelkeret nem más csupán csak felületi kezelés, mint a fájdalom csillapítására az algopyrin. A bankok a hitelkonstrukcióikkal az országunkat már válságba sodorták, miért tőlük vár még mindig „mentőcsomagot” a képviselő-testület? Miért nem néznek végre szembe a tényekkel, és dolgoznak ki egy radikális gazdasági stratégiát, amely kiemelné a hitelspirálból a városunkat, s végső célja a hitel nélküli fenntartható fejlődés lenne? Véleményem szerint számos területen lehetne változtatni - csak akarat és áldozatos munka kell - annak érdekében, hogy a működési hiány fokozatosan csökkenjen, ezzel együtt a pótlására egyre kisebb összegű hitelkeret kellene, s így elkerülhető lenne a csődhelyzet.
Az igazság szabaddá tesz.
Az önkormányzat válasza az Alföldi Tükör 2011. augusztus 5-én megjelent II. évfolyam 40. szám Nyitott szemmel című rovatában olvasható.